2019-2020 CR3 Race Schedule

Dates Location Events: 

Nov. 2 Detroit area USSS Central Division CR3 A.O. Clinic Nov. 3 Detroit area USSS Central Division CR3 A.O. Clinic

Nov. 2 Detroit area Dr. Jim Taylor Parent Presentation/Athlete Workshop/

Coach Presentation

Nov. 3 Detroit area USSS Central Division CR3 Physical Assessment

Dec. 13 Nub's Nob 2 National GS Dec. 14 Nub's Nob FIS SL, USSS Non-Scored SL, USSS Scored SL Dec. 15 Nub's Nob FIS SL, USSS Non-Scored GS, USSS Scored SL

Dec. 16-17 Nub's Nob Level 100 Clinic

Dec. 21 Nub's Nob USSS Non-Scored SL, USSS Scored SL, U14 Ski Up Dec. 22 Nub's Nob USSS Non-Scored GS, USSS Scored GS, U14 Ski Up

Jan. 3-6 Spirit and Lutsen Atmore MidAm FIS 3 SLs and 1 GS

Jan. 4 Boyne Highlands USSS Non-Scored SL, USSS Scored SL Jan. 5 Boyne Highlands USSS Non-Scored GS, USSS Scored GS

Jan. 11 Open Open Jan. 12 Open Open

Jan. 17 Marquette USSS Shelley Glover Jan. 18 Marquette USSS Shelley Glover Jan. 19 Marquette USSS Shelley Glover

Jan. 25 Nub's Nob USSS Non-Scored SL, USSS Scored SL, U14 Ski Up

Jan. 26 Nub's Nob USSS Non-Scored GS, USSS Scored GS, U14 Ski Up

Jan. 31-Feb. 2 Indianhead USSS Central Division Speed Camp Feb. 3 Indianhead USSS Central Division Speed Camp Scored SG Race

Feb. 7-9 Lacrosse Lacrosse MidAm FIS (RC Qualifier) 3 SLs

Feb. 8 Nub's Nob USSS U14 and Under Dual, U16 and Older Dual, SkillsQuest Feb. 9 Open Open

Feb. 10-13 Various MHSAA Regionals

Feb. 15 Open Open Feb. 16 Open Open

Feb. 21 Marquette USSS Central Division Hosking Qualifier Feb. 22 Marquette USSS Central Division Hosking Qualifier Feb. 23 Marquette USSS Central Division Hosking Qualifier

Feb. 24 T.B.D. MHSAA Division 1 and 2 State Championships

Feb. 29 Open Open Mar. 1 Open Open

March 2-8 Winter Park, CO USSS Rocky/Central U16 Jr. Championships

March 9-14 Steamboat Springs, CO USSS Rocky/Central U14 Jr. Championships

March 20-22 Searchmont, ON, CA USSS CR3 SG/GS Project at Searchmont

March 26-29 Lutsen Lutsen Spring Series FIS 2 GS, 2 SL

Week of March 30 Nub's Nob Course Setting and Level 200 Clinic

Awards for U12 and under will be by birth year with mixed genders.  We will be giving awards out of 1st, 2nd and 3rd place.  All other ages group will be done by U14 boys, U14 girls, U16 boys, Etc. 

Example

  1. 1st John Smith 2008
  2. 2nd Abby Brown 2008
  3. 3rd Lisa Green 2008

(refer to calendar page for events)